آیا بورس در شرایط فعلی پیش بینی پذیر است؟

متاسفانه شرایط اقتصادی چه در سطح بین المللی و چه در سطح داخلی پیچیده شده است و شرایط به گونه ای پیش رفته است که در سطح داخلی هر روز شاهد یک چالش جدید برای بورس هستیم.

به گزارش مثبت بورس؛ مدت هاست که بورس روند نزولی به خود گرفته است و نهایت کار این است که یک روز شاخص کل مثبت و سبزپوش می شود و سپس چند روزی در ناحیه قرمز رنگ به سر می برد!

ارزش معاملات نسبت به روزهای اوج بورس به شدت اُفت کرده است و خروج پول حقیقی را در بیشتر روزهای معاملاتی شاهد هستیم.

در شرایط فعلی موارد گوناگونی به ابهامات بورس افزوده است. از یک سو شرایط مبهم برجام باعث ترس از ورود پول جدید به بازار سرمایه شده است و از سوی دیگر شرایط اقتصاد جهانی نیز بر روی روند کامودیتی ها و کاهش قیمت آن ها تاثیرگذار بوده است و با توجه به کامودیتی محور بودن بورس ایران، شرایط برای بورس و معامله گران بغرنج تر از گذشته شده است.

به این موارد باید نزدیک بودن ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس و همچنین شرایط داخلی به دلیل اعتراضات و اغتشاشات اخیر را نیز اضافه کنیم.

تنها مسئله مثبت که هر از چندگاهی شاید بر روی بورس تاثیرگذار است افزایش قیمت نفت است که حالت نوسانی دارد و رشد آن موجب رشد در صنایع نفت محور و به خصوص نمادهای پالایشی می شود و از این طریق هر از چندگاهی یک شوک مثبت به بورس وارد می شود که دوام چندانی هم ندارد.

به هر صورت، هر سو را که نگاه می کنیم شرایط مختلفی گویا بر روی بورس تاثیرگذارند که برخی از آن ها آنقدر مبهم هستند که شرایط بورس را مه آلود کرده اند و بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند در شرایط فعلی پول های خود را به این بازار مالی وارد نکنند.

آیا بورس پیش بینی پذیر است؟

به گفته برخی کارشناسان پیش بینی بورس با این شرایطی که هم اکنون در خود بورس و همچنین کشور شاهد هستیم سخت است و خیلی نمی شود حرف جدیدی زد. کماکان ماجرا بازار، ارزندگی و ارزش ذاتی بازار در مقابل عدم اعتماد است.

از سوی دیگر تا زمانی که این موارد به یک ثباتی نرسند همچنان بازار به رفتار کج دار و مریز خود ادامه خواهد داد. بنابراین واقعا ارائه یک چشم انداز درست بسیار سخت و حتی غیرممکن است.

این کارشناسان معتقدند تا زمانی که فضا شفاف نشود همین شرایط وجود دارد و بنابراین پیش بینی خیلی خاصی هم نمی توان از اوضاع بورس داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x