حبس ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سهامداران بورس در سیستم بانکی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ۸۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع شرکت‌های بورسی در بانک‌ها خاک می‌خورد که این منابع مربوط به سهامداران است که در قالب سود تقسیم نشده است و شرکت‌ها نیز برای آن برنامه و طرح توسعه‌ای ندارند.

به گزارش مثبت بورس؛ عباسعلی حقانی نسب با اشاره به افزایش نرخ سود بازار بین بانکی و رسیدن آن به رقم ۲۰.۶۸ درصد گفت: نرخ بهره بین بانکی در دنیا یا به صورت دستوری افزایش و کاهش پیدا می‌کند و یا بسته به شرایط اقتصادی کشورها متغیر است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در حالی است که در کشور ما این سیاست بدون توجه به سایر مولفه‌ها اتفاق می‌افتد و به تبع این تصمیم، بازار سرمایه نیز تاثیر می‌‌‌پذیرد. به عنوان مثال حدود سه هزار هزار میلیارد تومان از منابع کشور در سیستم بانکی حبس است و با افزایش نرخ بهره بانکی به دنبال تامین منابع هستیم.

وی همچنین با اشاره به این که نزدیک به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع شرکت‌های بورسی که به دلیل شرایط مالیاتی تقسیم سود نکرده‌اند و طرح توسعه هم ندارند، در بانک‌ها خاک می‌خورد گفت: این منابع مربوط به سهامداران است که در قالب سود تقسیم نشده است و شرکت‌ها نیز برای آن برنامه و طرح توسعه‌ای ندارند و عملا این حجم از منابع سهامداران در سیستم بانکی در قالب سپرده حبس شده است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر شرکتها این نقدینگی حبس شده در بانک‌ها را سرمایه‌گذاری کرده و یا به سهم یا اوراق تبدیل کنند، نه تنها هیچ ریالی از بانکها خارج نمی شود بلکه بانکها بجای رقابت با هم، رفاقت می کنند و عملا نه تنها نرخ بین بانکی بالا نمی‌رود بلکه کاهش هم می یابد.

حقانی نسب با باین این که اعمال این گونه سیاستها به ناکارآمدی اقتصاد منجر می‌شود، اذعان داشت: لازم است مسئولان دولت از جمله رئیس جمهور به این قضیه ورود کند و به مانند سفرهای استانی سری هم به سیستم بانکی بزند.

وی گفت: در خصوص نرخ بهره بانکی، چون در دنیا نسبت حجم پول به نقدینگی بالای ۵۰ درصد است، نرخ بهره را برای افزایش می‌دهند که نقدینگی را از دست مردم جمع کرده و از این طریق تورم را کنترل کنند؛ این در حالی است که در کشور ما نسبت پول به نقدینگی کمتر از ۲۰ درصد است و بیشتر نقدینگی جامعه در قالب سرمایه‌گذاری‌های میان و بلندمدت در بازارهای مختلف منجمد شده است و افزایش نرح بهره عملا موجب منجمد شدن نقدینگی جامعه نمی شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: باید سعی کنیم بجای افزایش نرخ بهره، آن را کاهش دهیم و باید تصویب و اعمال مالیات بر عایدی سرمایه، منابع و نقدینگی جامعه را به سمت فعالیتهای تولیدی هدایت کنیم.

منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x