لزوم تشکیل وزارت بازرگانی/ ادغام وزارت صمت بی‌فایده بود

رئیس مجمع عالی واردات ایران تشکیل یک وزارتخانه کارا در حوزه بازرگانی را ضروری دانست و افزود: با گذشت ۱۱ سال از ادغام وزارت صمت اما هنوز در بخش بازرگانی که نیمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد مشکل داریم.

علیرضا مناقبی کارشناس اقتصادی و رئیس مجمع عالی واردات ایران در گفت وگو با  مثبت بورس درمورد تشکیل سازمان به جای وزارت بازرگانی اظهار کرد: ما متأسفانه بخش بازرگانی و تجارت کشور را زیرمجموعه بخش تولیدی قرار دادیم که امروز خودش یک دست انداز و اهرم برای کسانی شده که برای حفظ میز و پست خود و به بهانه حمایت از تولید، بر سر تجارت خارجی می‌زنند.

وی تشکیل یک وزارتخانه کارا در حوزه بازرگانی را ضروری دانست و افزود: با گذشت ۱۱ سال از ادغام وزارت صمت اما هنوز در بخش بازرگانی که نیمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد مشکل داریم.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: در حال حاضر تجارت خارجی کشور نیازمند یک وزارتخانه چابک است که بتواند برای میزان نیاز جامعه برنامه ریزی کند اما یک عده که از این مسیر منتفع می‌شوند و یا برخی تولیدکنندگان که از رانت استفاده می‌کنند نگران تشکیل وزارت بازرگانی هستند.

وی از عدم استفاده از نیروهای متخصص عملگرا و متدین و انقلابی انتقاد کرد و گفت: وزارت صمت که اجازه واردات خودرو را داده اما تا به الان هنوز نتوانسته راهکاری برای عرضه کالای وارداتی معطل مانده در گمرک ارائه دهد درصورتیکه اگر وزارت بازرگانی وجود داشت این مشکل نبود.

وی تصریح کرد: ما نباید اسم سازی کنیم و اگر قرار است سازمانی تشکیل دهیم باید در کنار مسئولیت، اختیارات لازم را هم به آن بدهیم تا سازمان بتواند کار خود را انجام دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x