بدهی ۳۲۸ هزار میلیاردی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی

بر اساس آمار پولی و بانکی منتشر شده از سوی بانک مرکزی تا پایان مرداد سال جاری، مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها و دولت به‌ترتیب ۱۷۰.۹ هزار میلیارد تومان و ۱۵۶.۹ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

 

به گزارش مثبت بورس؛ بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در پایان مرداد ماه امسال، حجم نقدینگی را ۵۴۰۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد که حاکی از رشد ۳۷.۸ درصدی نقدینگی نسبت به مقطع مشابه در سال گذشته است. این در حالی است که این شاخص نسبت به پایان سال گذشته ۱۱.۸ درصد رشد داشته است.

ضریب فزاینده نقدینگی در پایان مرداد ماه امسال معادل ۸.۰۳۳ است که نسبت به پایان و مرداد سال قبل به ترتیب ۵.۷ و  ۰.۴ درصد رشد داشته است.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان مرداد ماه به ۷۵۶.۱ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با پایان سال قبل ۳.۳ درصد زیاد شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵.۳ درصد رشد داشته است.

همچنین، خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۲۲.۳ درصد رشد نسبت به پایان سال قبل به ۲۱۹ هزار میلیارد تومان و مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها با ۱۶.۸ درصد افزایش در مقایسه با پایان سال قبل به ۱۷۰.۹ هزار میلیارد تومان رسید.

مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی و بانک‌ها در مرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸.۸ و ۳۷.۶ درصد رشد داشته است. البته، رقم بدهی دولت، شرکت‌ها و موسسات دولتی به بانک مرکزی در این مدت به ترتیب معادل ۱۵۶.۹ هزار میلیارد تومان و ۶۲.۱ هزار میلیارد تومان بوده که هر یک در مقایسه با پایان سال قبل با رشد ۱۸.۲ و ۳۳.۸ درصدی مواجه شده‌اند.

البته بدهی دولت به بانک مرکزی نسبت به مدت مشابه در سال قبل، ۵.۲ درصد کم اما بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی ۷۳.۱ درصد رشد داشته است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی

این گزارش حاکی است، میزان دارایی‌های خارجی در این بخش با ۲۰.۶ درصد رشد نسبت به پایان مرداد ماه سال قبل همراه بوده و به ۱۶۵۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید.

حجم اسکناس و مسکوک نیز با ۲۰.۸ درصد افزایش به ۱۱.۲ هزار میلیارد تومان رسید. سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۳۲.۴ درصد افزایش نسبت به پایان مرداد سال قبل به ۵۷۲.۱ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در پایان مرداد ماه امسال با ۳۷.۶ درصد رشد به ۱۷۰.۹ هزار  میلیارد تومان رسیده است.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تجاری

میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری کشور در پایان مرداد ماه امسال معادل ۲۳۸.۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۲۲.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

سپرده بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۱۳۶.۸ هزار میلیارد تومان بوده که ۶۰.۵ درصد افزایش یافته است.

جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۲۱۰۵.۲ هزار میلیارد تومان  بوده که نسبت به پایان سال قبل، دارای ۵.۳ درصد رشد بوده و میزان بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در پایان مرداد ماه امسال به ۴۵.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تخصصی

بر اساس این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تخصصی در پایان مرداد ماه امسال معادل ۳۹۸.۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۱۸ درصد رشد یافته است.

جمع کل دارایی‌های بانک‌های تخصصی در این دوره رقم ۱۶۲۱.۲ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱.۱ درصد رشد دارد.

همچنین، میزان بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی ۵۷ هزار میلیارد تومان است که معادل ۲۱.۱ درصد نسبت به مرداد ماه سال قبل افزایش داشته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x