به زودی؛نماد استقلال در فرابورس، باز می‌شود/ باشگاه‌ها موظف به افشای قراردادها هستند!

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: شاید در هفته آینده نماد استقلال را در فرابورس ببینیم تا مردم بتوانند آن‌را خرید و فروش کنند.

به گزارش مثبت بورس؛  حسین قربان‌زاده در گفت‌وگویی تلویزیونی در خصوص باز شدن نماد ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس، اظهار داشت: نماد استقلال به زودی باز می‌شود چرا که کارهای آن زودتر انجام شده است. صورت‌های مالی ۶ ماهه از طرف سازمان حسابرسی انجام شده و فکر می‌کنم در هفته آینده نماد استقلال را در فرابورس ببینیم تا مردم بتوانند خرید و فروش کنند.

وی ادامه داد: نماد پرسپولیس نیز با یک فاصله‌ باز خواهد شد. چرا که برخی از مستندات و رفت و برگشت‌ بین حسابرس و مدیران مالی شرکت وجود داشته، عقب افتاده اما آن هم باید در هفته‌های آتی ببینیم. این اتفاقات باید در سه هفته آینده رخ دهد. این تاخیر به دلیل این است که بازار سرمایه در شرایط مناسبی نیست. این اتفاق باید زمانی رخ می‌داد که سهامدار خرد هم از این نظر متضرر نشود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: ۷۱۰ میلیارد برای دو باشگاه وجود داشت. ۳۵۹ میلیارد باشگاه استقلال و ۳۵۰ میلیارد هم باشگاه پرسپولیس در اختیار دو باشگاه هست. مصارف این منابع باید توسط یک کمیته‌ای که به تایید دو وزارتخانه اقتصاد و ورزش رسیده، استفاده شود. نکته این است که ۲ امکان وجود دارد تا از مصرف بی‌رویه این سرمایه جلوگیری شود. یک، شفافیت و دو همین کمیته مصارف که به مصارف نظارت دارد. استفاده از این منابع حتما باید به ترتیبی مهیا شود که صرف سرمایه‌گذاری شود. حتما رویکرد این سرمایه‌گذاری ورزشی است. این سرمایه‌گذاری باید کوتاه‌مدت و سودده باشد و امکان نقد شدن ۲، سوم آن وجود داشته باشد. ۶۵ درصد از منبع مالی حاصل از پذیره‌نویسی سرخابی‌ها باید صرف سرمایه‌گذاری، ۲۵ درصد صرف پرداخت بدهی و ۱۰ درصد صرف بازارگردانی شود.

قربان‌زاده عنوان کرد: باشگاه پرسپولیس ۲۵ مدیرعامل و باشگاه استقلال ۲۷ مدیرعامل تاکنون عوض کرده‌اند. در چهار سال اخیر هم ۶، ۷ مدیر عوض شده است. اوج بی‌نظمی اینجا اتفاق افتاده است. نتیجه این شده باشگاه به مواردی متعهد شده تا در لحظه کار خود را حل کند اما ۱۰ برابر در آینده خود را متضرر کرده است.

وی ادامه داد: جا دارد از رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس و مصطفی آجورلو مدیرعامل استقلال تشکر کنم. همکاری خود را برای شفافیت داشتند و مسیر گذشته را طی نکردند. در این مسیر با ما همکاری کردند و ۸۰۰ صفحه از اطلاعات باشگاه‌ها منتشر شده است. هر باشگاهی موظف است رقم قرارداد کادرفنی خود را جداگانه و بازیکنان را نیز جدا در سایت کدال افشا کند. چون این دو باشگاه در حال حاضر در فرابورس هستند، تا اینجا باید رقم مجموع کادرفنی افشا شود. چون باشگاه‌های دیگر نیستند، نباید یک رقابت ناعادلانه شکل بگیرد. حتما باید عدالتی باشد.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در مورد افشای رقم قرارداد یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس تصریح کرد:‌ رقم سرمربیان دو باشگاه نزدیک به هم است اما نکته این است که تصمیمات این‌چنینی بر عهده هیات مدیره باشگاه‌ها است. چون آن‌ها منابع جاری از حامیان مالی خود را نیز دارند. اساسا ورود من به عنوان سازمان خصوصی‌سازی در مورد منابع حاصل از افزایش سرمایه است. اما این مسیر نیاز به حاکمیت شرکتی شفافی در ۲ باشگاه دارد که ما در حال دنبال کردن آن هستیم.

قربان‌زاده در مورد زد و بندهای مدیران عامل سرخابی‌ها در گذشته عنوان کرد: شفافیت فقط مربوط به حال نیست و به گذشته‌ هم ربط دارد. کمیته تسویه بدهی‌ها در باشگاه‌ها حضور دارند و در حال رایزنی هستند. متاسفانه در سال‌های گذشته به دلیل اینکه وضعیت نامناسب مالی داشتند، به هر وسیله‌ای متوسل می‌شدند. البته مدیرانی هم داشتیم که سالم کار کردند اما چون سیستم ناسالم و نا کارآمد بوده و اعضای هیات مدیره برای ورود باید قول تامین منابع مالی می‌دادند، این اتفاقات رخ می‌داد.

وی ادامه داد: برای مثال برای دریافت مبلغ ۹ میلیارد و ۶۶ میلیون تومان قراردادی بسته شده که باشگاه باید یک ماهه آن‌را بر می‌گرداند. باشگاهی که این همه مشکل داشته، چگونه باید آن را پرداخت کند. بعد از زمان پرداخت آن، روزی ۴۰ میلیون تومان باید جریمه پرداخت می‌شد. به طور طبع یک بخشی پرداخت شده اما حدود ۶ میلیارد پرداخت نشده است. اگر تا امروز حساب کنیم، نزدیک ۳۲ میلیارد باید پرداخت شود.

مشاهده بیشتر
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x