بورسی‌ها نگران نباشند؛تحریم تأثیری در سودآوری بلندمدت ندارد!

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عدم‌تأثیر تحریم‌های جدید سه شرکت پتروشیمی بر روند صادرات و سودسازی این شرکت‌ها در بلندمدت گفت: تحریم سه شرکت پتروشیمی صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد.

به گزارش مثبت بورس؛ فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در خصوص تحریم‌های جدید سه شرکت پتروشیمی فن‌آوران، خارگ و مارون توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: اقداماتی از این دست بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و تأثیری چشم‌گیر که بتوان آن را معضل و مشکلی جدی برای شرکت‌های پتروشیمی برشمرد، ندارد.

صنعت و شرکت‌های نفتی ما سال‌هاست که مشمول شدیدترین تحریم‌ها هستند اما امروز وقتی به این صنعت نگاه می‌کنیم نه‌تنها مختل نشده‌اند بلکه میزان صادرات آن‌ها افزایش پیدا کرده است و اتفاقاً راه‌های جدیدی برای دور زدن تحریمها نیز پیدا کرده‌اند که سبب افزایش صادرات آن‌ها شده است.

در کوتاه‌مدت ممکن است این تحریم‌های جدید جوّ روانی بازار سرمایه را کمی منفی کند ولی یقیناً در بلندمدت تأثیری روی وضعیت بنیادی و سودسازی شرکتهای پتروشیمی ندارد.

در دنیای امروز و با این سطح گستردگی و نیاز به محصولات پتروشیمی قطعاً شرکت‌های پتروشیمی ما می‌توانند بازار فروش‌های متنوع و زیادی را برای خود پیدا کنند و تقریباً محدود شدن آن‌ها امری غیرممکن است، وقتی این شرکت‌ها تحریم می‌شوند انگیزه آن‌ها برای پیدا کردن راه‌های جایگزین فروش و صادرات افزایش پیدا می‌کند که می‌توان گفت از این بعد تحریم‌ها جنبه مثبت هم دارند.

وی افزود: نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که در وضعیت کنونی هم، بعضی شرکت‌های پتروشیمی ما که اتفاقاً بورسی هم هستند، چندین سال است که مشمول تحریم‌های ظالمانه واقع شده‌اند، اما وقتی عملکرد آن‌ها را برسی می‌کنیم وضعیت بنیادی مطلوبی دارند و اتفاقاً شرکت‌های سودسازی هم هستند.

به‌طور کلی باید گفت این دست تحریم‌ها جنبه‌های روانی و جنبه‌های تبلیغاتی برای اهداف سیاسی دارند و تأثیر خاصی روی عملکرد بلندمدت شرکت‌های ما ندارند. ما تجربه تحریم‌های شرکت نفتی و پتروشیمی را در گذشته داریم و این مسئله اتفاق تازه‌ای نیست که بخواهد تهدید جدیدی برای ما به حساب بیاید.

منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x