تداوم معافیت مالیاتی انتقال سود تقسیم نشده به حساب سرمایه

رئیس اداره نظارت بر انتشارات اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس اظهار کرد: با توجه به معافیت مالی انتقال سود انباشته به حساب سرمایه در سال گذشته، عمده مجوزهای افزایش سرمایه‌ای که صادر شد از محل سود انباشته بود و با تصویب «طرح تأمین مالی تولید و زیرساخت ها» که منتظر ابلاغ آن هستیم.

احمد لطفی رئیس اداره نظارت بر انتشارات اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس در گفتگو با مثبت بورس با اشاره به  اهمیت و چگونگی مشارکت مردم در تولید و تأمین مالی در بازار سرمایه اظهار کرد: سازمان بورس سال گذشته حدود ۵۰۰ همت مجوز افزایش سرمایه (تأمین مالی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس) صادر کرده که یک رشد ۷۰ درصدی در مبلغ نسبت به سال گذشته و رشد ۲۷ درصدی در تعداد بود.

وی افزود: با توجه به معافیت مالی انتقال سود انباشته به حساب سرمایه در سال گذشته، عمده مجوزهای افزایش سرمایه‌ای که صادر شد از محل سود انباشته بود و با تصویب «طرح تأمین مالی تولید و زیرساخت ها» که منتظر ابلاغ آن هستیم این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره نظارت بر انتشارات اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس گفت: بازار سرمایه یکی از ابزارهای اصلی برای مشارکت مردم در تولید و تأمین مالی است و از جمله اقدامات مهمی که سازمان بورس برای شرکتها در دستورکار دارد تسهیل در فرآیند تأمین مالی از طریق بازار سرمایه است.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از چالش‌های فرآیند تأمین مالی شرکتها که به عنوان یکی از موانع مشارکت عموم مردم در فرآیند تأمین مالی نیز شناخته می‌شود تشریفات غیرضروری در این فرآیند است که از سنوات گذشته اصلاح قوانین و مقررات در دستورکار سازمان بورس قرار گرفت و برخی قوانین اصلاح شدند و برخی دیگر هم در شرف اصلاح هستند.

لطفی یادآور شد: قوانین و مقرراتی که برای شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان استفاده می‌شد «قانون تجارت» مصوب سال ۱۳۴۷ بود که این قانون قدیمی است و برخی تشریفات غیرضروری در آن وجود داشت.

این مقام مسئول عنوان کرد: برای مثال شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان یا کلیه شرکت‌های سهامی عام ملزم بودند گواهینامه حق تقدم خود را از طریق پست سفارشی برای سهامداران ارسال کنند که با تدوین دستورالعمل‌های لازم و با اختیاراتی که از طریق برنامه ششم کشور به سازمان بورس داده شد دستورالعمل ارسال الکترونیک گواهینامه حق تقدم به تأیید هیئت مدیره سازمان بورس رسید و این امکان برای شرکتها میسر شد که گواهینامه حق تقدم خود را از طریق الکترونیک به سهامداران ارسال کنند و از طرف دیگر برای سهامداران هم این امکان ایجاد شد تا در فرآیند افزایش سرمایه به صورت الکترونیک مشارکت کنند.

رئیس اداره نظارت بر انتشارات اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس، همچنین تداوم معافیت مالیاتی انتقال سود تقسیم نشده به حساب سرمایه را نیز مهم ترین اقدام برای تأمین مالی شرکت‌های بورسی در سال جاری عنوان کرد و گفت: اگر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس سود سال مالی خود را امسال هم تقسیم نکنند و آن را به حساب سرمایه منتقل کرده و این سرمایه را خرج طرح‌های توسعه‌ای شرکت کنند معادل سودی که به حساب سرمایه منتقل می‌شود مشمول نرخ صفر مالیاتی خواهند شد.

لطفی با بیان اینکه سازمان بورس در تدوین قوانین و مقررات در کنار فعالان بازار و سهامداران قرار دارد خاطر نشان کرد: برای ثبت معافیت مالیاتی تلاش‌های زیادی می‌شود تا این اصلاح در قانون بودجه صورت گیرد و سقف معافیت مالیاتی برداشته شود.

وی در پایان یادآور شد که از ۵۰۰ همت افزایش سرمایه‌ای که صورت گرفت حدود ۱۰۰ همت آن از محل تجدید ارزیابی، ۲۷۵ همت معافیت مالی از محل سود انباشته و ۱۲۰ همت هم از محل مطالبات آورده‌های نفتی بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x