جریمه ۱۶ میلیارد تومانی برای متخلفان استفاده از اطلاعات نهانی در معاملات بورس با رای قاطع دستگاه قضا

دادگاه متهمان معاملات بر اساس اطلاعات نهانی را به پرداخت ۱۶ میلیارد تومان جریمه معادل سه برابر سود حاصل از این معاملات محکوم کرد. معاون وقت شرکت هم به یکسال حبس محکوم شد.

به گزارش مثبت بورس؛ پس از گزارش نظارت شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص افزایش ۱۲۸ درصدی قیمت سهام یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در یک بازه زمانی کوتاه، معاملات نماد مذکور مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس مشخص گردید عرضه سهام از سوی برخی کارگزاری ها طی بازه زمانی منجر به جابه جایی سهم، به مبالغ قابل توجهی، از اشخاص حقوقی مرتبط با سهامدار عمده شرکت به سه شخص حقیقی گردیده است.

اشخاص حقیقی پس از بالا رفتن قیمت سهم و اندکی قبل از فرو ریختن قیمت سهام (در اوج قیمت)، سهام خود را به فروش رسانده و سودی بالغ بر ۵۴.۲۴۹.۵۹۴.۸۶۵ ریال در بازه زمانی وقوع جرم کسب نمودند. از آنجا که ظن معاملات بر اساس اطلاعات نهانی تقویت شد، این موضوع در دستور کار کارشناسان حقوقی قرار گرفت و از آنها در دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی شکایت شد.

پس از تشکیل جلسات متعدد و بررسی صورتحساب های بانکی متهمین، مشخص شد که معاون وقت سرمایه‌گذاری شرکت که اطلاعات نهانی مربوط به زمان عرضه سهام آن شرکت را در اختیار داشت، موجبات افشای اطلاعات نهانی مربوط به سهام شرکت را فراهم آورده و آن را در اختیار بستگان و دوستان خود قرار داده است.

با بررسی گردش حساب‌های متهمان مزبور و قراینی که از قبل وجود داشت، روشن گردید که چهار تن از دوستان و خویشاوندان شخص یاد شده (صاحب سمت در شرکت)، نسبت به تأمین مالی سه متهم دیگر پرونده (متهمان معاملات متکی بر اطلاعات نهانی) اقدام نموده‌اند.

روند رسیدگی از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ به طول انجامید تا دادگاه کیفری دو مستقر در مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، برای متهمین حکم محکومیت صادر نمود. پس از تجدید نظرخواهی، در نهایت باحکم دادگاه تجدید نظر، معاون وقت شرکت سرمایه گذاری به اتهام استفاده از اطلاعات نهانی پیش از انتشار آن (موضوع بند ۱ ماده ۴۶ قانون بازار اوراق بهادار) در تاریخ سی ام فروردین ۱۴۰۱ به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید ننظر همچنین سه شخص حقیقی معامله کننده متهم به انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی (موضوع بند ۲ ماده ۴۶ قانون بازار اوراق بهادار) حکم به پرداخت معادل سه برابر سود به دست آمده مجموعاً به مبلغ ۱۶۲.۷۴۸.۷۸۴.۵۹۵ ریال صادر و هر یک از چهار شخص حقیقی متهم عنوان اتهامی معاونت در معاملات متکی بر اطلاعات نهانی (موضوع بند ۲ ماده ۴۶ قانون بازار اوراق بهادار) را به پرداخت شصت میلیون ریال جزای نقدی بدل از چهار ماه حبس تعزیری محکوم نمود. هم اکنون پرونده در مرحله اجرای حکم می باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x