حکمفرمایی ترس در بازار سرمایه / بزرگترین تهدید رشد خزنده بهره بانکی است

معاون اجرایی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران افزایش نرخ بهره‌بانکی را تهدید اصلی دربازار سرمایه دانست و گفت: نرخ بهره بانکی به شکل خزنده‌ای در حال رشداست اماهمزمان به فصل بودجه‌ای هم می‌رسیم وقیمت‌ها دربازارسرمایه به کف رسیدند و ارزنده‌اند.

سیاوش وکیلی معاون اجرایی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفتگو با مثبت بورس درباره وضعیت بازار سرمایه اظهار کرد: ما نباید بازار سرمایه را به حقیقی‌ها و حقوقی‌ها تقسیم کنیم چون همه سرمایه گذار هستند و اهداف مشترکی دارند.

وی با اشاره به افت بازار سرمایه طی یک هفته اخیر افزود: موضوع از جنگ اسرائیل و غزه شروع شد و مصداق بارز آن هم توقف معاملات در بورس استانبول بود البته بورس هم ما از این رویداد بسیار اثرگذار، تأثیر گرفته و فضای ناامنی در حوزه سرمایه گذاری ایجاد شده است.

معاون اجرایی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران تصریح کرد: آنچه که مایه تأسف است پرداختن زیاد به موضوع تعطیلی بورس بود بدون توجه به اتفاقی که رخ داد چون ساعت معاملاتی کشورهای دیگر از کشور ما بیشتر است و تعطیلی و توقف معاملات در بورس ترکیه هم فقط یک توقف ۲ ساعته اتوماتیک بود اما ما بیش از حد به این موضوع پرداختیم.

وکیلی با اشاره به اینکه فضای ترس بر بازار سرمایه حاکم شده گفت: هرچند این فضا کلیشه‌ای است اما بیش واکنشی روی این مسئله سایه انداخته است و از طرف دیگر شاهد رشد نفت و طلا و ارز در جهان هستیم که به صورت سنتی بر افزایش نرخ رشد بازار سرمایه تأثیر می‌گذارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان بورس به عنوان نهاد تنظیم گر جلساتی را با حقوقی‌ها برگزار و از آن‌ها درخواست کرد که فعال تر اقدام کنند افزود: حقوقی‌ها از نظر مارکت و حجم بازار طی دو سال اخیر تقریباً ۸۰ درصد بازار را در اختیار دارند اما از نظر حجم معاملات این نسبت برعکس است و بازیگران اصلی در بازار معاملات، حقیقی‌ها هستند.

وی اظهار کرد: زمانی که ۶ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تزریق شد، نهاد رگلاتور افزایش ضریب تضمین مشتریان اعتباری را از ۶۰ درصد به ۶۵ درصد افزایش داد که باعث افزایش پولِ در دسترس برای معاملات شد.

وکیلی افزایش نرخ بهره بانکی را تهدید اصلی در بازار سرمایه دانست و گفت: نرخ بهره بانکی به شکل خزنده‌ای در حال رشد است اما همزمان به فصل بودجه‌ای هم می‌رسیم و قیمت‌ها در بازار سرمایه به کف رسیدند و ارزنده هستند.

معاون اجرایی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در پایان یادآور شد: انتظار اصلی سهامداران در شرایط کنونی این است که وزارت اقتصاد و سازمان بورس فعال تر باشند و اقدامات منسجم و هماهنگ شده‌ای را به عمل آورند تا اعتمادبه بازار و سهامداران تزریق شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x