سهامداران خرد استراتژی را تغییر دادند؛ بورس سبز شد

بررسی معاملات بازار سرمایه در هفته گذشته نشان می دهد، سهامداران خرد با تغییر استراتژی نیم‌نگاهی هم به دولت بعد دارند.

به گزارش مثبت بورس؛ در هفته اخیر بازار بورس اوراق بهادار تهران روند ریزشی داشت و از مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد پایین آمد. اما در هفته اول خردادماه روند بروس برگشت و توانست در دو روز معاملاتی سبزپوش شود.در هفته گذشته دامنه نوسان قیمت سهام منفی و مثبت ۲ درصد بود، بنابراین شاهد رشد صف‌های خرید و فروش بازار بودیم و ارزش معاملات ارقام بسیار پایینی را ثبت کرد. ارزش معاملات خرد سهام در تمامی روزهای معاملاتی هفته در محدوده ۲ همت قرار داشت.

دامنه نوسان همچنان در محدودیت

مدیران بورسی هنوز تصمیمی برای باز شدن دامنه نوسان ندارند و این موضوع را برای بازار به عنوان یک تهدید قلمداد می‌کنند.قرار بود دامنه نوسان به صورت فصلی افزایش پیدا کند؛ اما سازمان بورس در اولین اقدام با مواجه شدن با حوادث مختلف دامنه نوسان را محدود می‌کند.سازمان بورس نیز با توجه به تاکید بانک‌مرکزی جهت رعایت سقف نرخ یهره، نامه‌ای به صندوق‌های سرمایه گذای با درآمد ثابت نوشته و استفاده از ۱۶ عبارت در تبلیغات درآمدثابت‌ها را ممنوع اعلام کرده است. اولین موضوعی که در این نامه به چشم می‌خورد عدم استفاده از کلمه درآمد ثابت برای تبلیغات شرکت‌های درآمد ثابت است.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس

برای این روزهای بازار سرمایه و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نمی‌توان خیلی نسخه پیچید؛ چرا که دو روز ابتدایی هفته آینده بازار درگیر انتخابات است.شاخص کل پایین تر از میانگین های ۵۵ روزه و ۲۰۰ روزه خود قرار گفته است سیگنالی در محدوده اندیکاتور RSI (واگرایی) دیده نمی شود.از سویی هم ارزش معاملاتی پایین نشان می‌دهد که عملا خریدار عمده‌ای برای بازار پا پیش نمی‌گذارد و بازار به نوعی رها شده است.

بازار به کف رسیده است

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: این روزها یک نگاه معامله گران به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است. می‌توان انتظار داشت فعالان اقتصادی و معامله گران فعلا استراتژی صبر و انتظار را در پیش بگیرند و منتظر بمانند تا نتیجه انتخابات هشتم تیر ماه مشخص شود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: علت اصلی رشد شاخص‌ها در دو روز پایانی هفته گذشته به سیگنال‌های مثبت دولت مرتبط است. اصلاح نرخ خوراک، سخت گیری درباره نرخ سود، کاهش نرخ اخزا و … از جمله این سیگنال ها است.وی افزود: قیمت‌ها به کف رسیده و به نظر می رسد بازار بیش از این ریزش نخواهد کرد.

شاخص در دوراهی صعود و نزول

شاخص کل بورس تهران در روز شنبه ۱۶ هزار و ۹۶۸ واحد ریزش کرد. شاخص یکشنبه ۲۰ هزار و ۷۳۰ واحد پایین آمد. شاخص روز دوشنبه ۲۲ هزار و ۵۰۵ واحد سقوط کرد. اما روز سه‌شنبه ۱۱ هزار و ۷۱۶ واحد رشد کرد و در روز چهارشنبه نیز شاخص کل ۱۶ هزار و ۲۰۹ واحد صعود کرد.شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم ۲ میلیون و ۸۶ هزار و ۸۴ واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۲۷ هزار و ۶۷۲ واحد پایین‌تر ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس منفی ۱.۳ درصد شد.شاخص کل هم وزن نیز در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۸ هزار و ۵۴۴ واحد پایینتر ایستاد و بازدهی منفی ۱.۲ درصدی را ثبت کرد.

افت ارزش معاملات خرد بازار سهام

در این هفته، میانگین ارزش معاملات بازار سهام ۸۵ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان بود. میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز ۲ هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۳ هزار و ۱۵۷ میلیاردی هفته پیشین، کاهش ۲۰ درصدی داشته است.

تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

در اولین روز معاملاتی هفته، ۶۱۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. روز یکشنبه نیز ۶۵۵ میلیارد تومان خارج شد.روز دوشنبه این رقم به ۳۶۳ میلیارد تومان بالغ شد. در روز سه‌شنبه نیز ۶۵ میلیارد تومان پول حقیقی خارج شد. در آخرین روز معاملاتی هفته پول حقیقی وارد شد که ارزش آن ۷۴ میلیارد تومان بود.در مجموع کل هفته هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۳۲۴ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین ۷۴ درصد افزایش یافته است.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x