مصوبات ۱۰گانه دولت سیزدهم برای حمایت بورس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به مصوبات ۱۰‌گانه ستاد اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: این مصوبات مهر تاییدی بر حمایت واقعی و عملی دولت سیزدهم از بازار سرمایه است، هرچند که این همه ماجرا نیست و لازم است تا احکام جدیدی به موارد موجود اضافه شود.

به گزارش مثبت بورس؛ «محمدرضا پورابراهیمی» با بیان اینکه با حذف قیمت‌گذاری دستوری، عوامل تولید همچنان در قیمت‌گذاری تولیدات تاثیرگذار هستند، افزود: در این فرآیند قیمت‌های واقعی دچار تغییر نمی‌شوند؛ در واقع حذف قیمت‌گذاری دستوری به معنی دو قیمتی نبودن قیمت‌ها است.

وی افزود: بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد و اثر آن در همه ابعاد نمایان است، این معضل اقتصاد را دچار مشکل کرده است به طوری که علاوه بر عدم انتفاع واقعی، ایجاد رانت در نظام اقتصادی کشور و ناکارآمدی بنگاه‌های اقتصادی را نیز به همراه دارد.

پورابراهیمی ادامه‌داد: روح بازار سرمایه دخالت نکردن دولت و حذف دخالت دستوری در اقتصاد است؛ بنابراین لازم است نگاه دولت سیزدهم در این خصوص علمی و تخصصی بوده و از تجارب گذشته نیز در این راستا بهره‌مند شود.

۱۰ مصوبه دولت برای حمایت از بازار سرمایه همه ماجرا نیست

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مثبت دانستن کلیات مصوبات ۱۰ گانه دولت در جهت حمایت از بازار سرمایه، گفت: این مصوبات مهر تأییدی بر حمایت واقعی و عملی دولت سیزدهم از بازار سرمایه است. هرچند که این همه ماجرا نیست و لازم است احکام جدیدی به موارد موجود اضافه شود؛ این موارد شامل مطالباتی چون اجتناب از قیمت‌گذاری دستوری در کل بازارسرمایه است.

وی توضیح‌داد: مقصود از مطالبات، بررسی این موضوع در بودجه و مطالب مرتبط با مطالبات دولت (مطالبات شرکت‌ها از دولت) است. در نظر داشته باشید که بخش عظیمی از ظرفیت اقتصادی شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بازار سرمایه کشور که لازم است از سوی سازمان بورس مطالبه شود، درگیر مطالبه از دولت است. حرکت این شرکت‌ها بسیار کند شده است.

معاملات آتی خودرو

پورابراهیمی تاکید کرد: ابزارهای مشتقه در جهان کاربردهای بسیاری دارند و به کمک اقتصادها آمده‌اند، البته این حوزه هنوز در اقتصاد ایران به اندازه کافی توسعه پیدا نکرده است؛ از این رو از بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه انتظار داریم با سرعت در مسیر توسعه بازار مشتقه کالایی از جمله انجام مقدمات بازگشت معاملات طلا به این بازار حرکت کند.

وی ادامه‌داد: پیشنهاد دیگر ما به دولت و وزارت صمت این است که همه محصولات صنعتی و معدنی در بازه زمانی مشخص، فرآیند پذیرش را در بورس کالا انجام دهند و ابزارهایی نظیر گواهی سپرده و آتی بر روی آنها تعریف شوند، زیرا توسعه اقتصاد از این بسترهای بازار سرمایه به راحتی قابل انجام است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به امکان ایجاد معاملات آتی خودرو، گفت: در شرایطی که بتوانیم بازار نقدی خودرو را در بورس کالا ایجاد کنیم، به‌طور قطع می‌توانیم بازار آتی آن را هم تشکیل دهیم و از مزایای این ابزار در بازار خودرو بهره‌مند شویم.

توصیه به سهامداران

وی در توصیه‌ای به سهامداران خاطرنشان‌کرد: اگر تحلیل‌های بنیادی را مبنای معاملات خود قرار دهند، می‌توانند انتفاع خوبی از بازار بگیرند؛ در شرایط حاضر به دلیل وجود ریسک‌های زیاد به هیچ وجه استفاده از روش های تکنیکال در انجام معاملات سهام پیشنهاد نمی‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x