نرخ خوراک قیر مبنای مشخصی ندارد/ صادرات ۲,۵ میلیون تن قیر در ۷ ماه

معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صادرات ۲,۵ میلیون تن قیر از کشور در هفت ماهه سال جاری در کشور خبر داد.

سید محمد حامد حسام زاده معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت در گفت وگو با مثبت بورس؛ افزود: طی سال گذشته نیز به میزان ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن قیر از کشور صادر شده بود.

وی همچنین اظهارداشت: بازارهای هدف قیر ایران اغلب کشورهای همسایه مثل پاکستان، عراق، دوبی و همینطور بخشی هم از ممالک آفریقایی است.

معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیر یکی از مهمترین کالاهای صادراتی غیر نفتی در کشور بوده و نقش اساسی در حوزه اقتصاد ایران دارد.

وی در ادامه ظرفیت سالیانه تولید قیر در ایران را بر اساس صدور پروانه های مورد بهره برداری ۲۴ میلیون تن اعلام کرد و افزود: در حال حاضر میزان تولید انواع قیر در کشور سالیانه ۵,۵ تا ۶ میلیون تن است.

حسام زاده اظهارداشت: از این میزان تولید بخشی به مصرف داخل کشور می رسد و قسمتی هم سالانه روی ریل صادرات قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه خوراک واحدهای قیر سازی وکیوم باتوم است بر ضرورت تعیین نرخ خوراک و استمرار عرضه خوراک به واحدهای تولیدی قیر در کشور تاکید کرد.

معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نرخ خوراک واحدهای قیر سازی در کشور هم باید ثابت باشد و هم مبنای مشخصی داشته باشد.

وی افزود: مهمترین عامل رقابت واحدهای تولیدی قیر ایران در بازارهای کشور های همسایه تعیین نرخ خوراک و استمرار عرضه خوراک به واحدهای تولیدی این محصول در کشور است.

حسام زاده در ادامه با بیان اینکه واحدهای تولیدکننده قیر در ایران دولتی نبوده بلکه خصوصی یا خصولتی هستند، یادآورشد: بخش عمده ای از تولید قیر در کشور مربوط به دو پالایشگاه بزرگ یعنی نفت جی و قیر پاسارگاد و بقیه مربوط به واحدهای بخش خصوصی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x