پدرخوانده های سیمان داراب / مرضِ چسبندگی در مقابل بازنشستگی!

بر اساس آگهی منتشر شده در شبکه کدال، مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده شرکت سیمان داراب روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه با موضوع تعیین اعضای هیئت مدیره برگزار خواهد شد.

به گزارش مثبت بورس؛ اواخر آذرماه بود که شرکت سرمایه گذاری سپه که مالک بیش از ۱۶ درصد از سهام سیمان داراب است، با یک سرمایه گذاری جدید میزان سهام خود را به بیش از ۲۰ درصد افزایش داد.

بر اساس ماده ۹۵ لایحه قانونی اصلاح موادی از قانون تجارت، «سهامدارانی که حداقل یک پنجم سهام شرکت را مالک باشند، حق دارند که دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیأت‌ مدیره خواستار شوند»؛ مجمع مذکور برای شرکت سیمان داراب نیز به درخواست شرکت سرمایه گذاری سپه و در جهت اعمال همین ماده قانونی برگزار خواهد شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه سیمان داراب در تیرماه امسال تشکیل شد و شرکت های سرمایه گذاری استان فارس و استان خراسان جنوبی، سرمایه گذاری سپه، سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) و سرمایه گذاری سایه گستر سرمایه اعضای هیئت مدیره آن را تشکیل می دهند.

بر اساس صورتجلسه هیئت مدیره ۱۹ شهریورماه، اکبر مجیدپور به نمایندگی از سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان مدیرعامل و حمیدرضا متقاعدی به نمایندگی از سرمایه گذاری استان فارس به عنوان رئیس هیئت مدیره سیمان داراب مشغول به فعالیت هستند؛ البته این صورتجلسه توسط نمایندگان شرکت های سرمایه گذاری سپه و سیدکو امضا نشده و فقط به امضای سه عضو دیگر رسیده است.

مجیدپور از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۳ به عنوان مدیرعامل و پس از آن نیز (به جز مدت کوتاهی) به عنوان عضو هیئت مدیره سیمان داراب مشغول به فعالیت بوده است.

متقاعدی نیز که از سال ۹۰ تا کنون عضو هیئت مدیره این شرکت بوده، از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۱ به عنوان مدیرعامل شرکت سیمان داراب فعالیت داشته است؛ بنابراین می توان گفت در بیست سال گذشته این دو شخص به عنوان مدیرعامل و عضو هیئت مدیره، جزء جدایی ناپذیر مجموعه مدیریت ارشد سیمان داراب بوده اند.

امضا نشدن صورتجلسه دور جدید مدیرعاملی اکبر مجیدپور توسط دو عضو هیئت مدیره، به شائبه نقض «دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار» و به تبع آن نقض اساسنامه شرکت سیمان داراب دامن می زند؛ زیرا بر اساس تبصره ۵ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی، موظف شدن اعضای هیئت مدیره «صرفاً پس از تصویب هیئت مدیره امکان پذیر خواهد بود و مدیر ذینفع در این تصمیم گیری حق رای ندارد».

اکبر مجیدپور

با توجه به اینکه یکی از ۳ نفر امضاکننده صورتجلسه مدیرعاملی مجیدپور، خود وی بوده است و چون «مدیرعامل شدن» به معنای برقراری رابطه استخدامی و دریافت حقوق از شرکت است، بنابراین وی در رای گیری برای «موظف شدن» خود شرکت کرده؛ در حالی که به نظر می رسد وی از لحاظ قانونی واجد حق رای نبوده است؛ همچنین با توجه به ترکیب ۵ نفره هیئت مدیره سیمان داراب و  امضا نشدن صورتجلسه توسط دو عضو، و مهم تر از همه بی اعتبار بودن رای مدیر ذینفع به نظر می رسد مدیرعاملی اکبر مجیدپور بر قدیمی ترین شرکت سیمانی سهام عدالت، بر خلاف دستورالعمل های ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.

همچنین مجیدپور پیش از دوره جدید مدیرعاملی اش، در مقطعی به عنوان رئیس و عضو موظف هیئت مدیره سیمان داراب به طور همزمان فعالیت داشته است که این موضوع نیز با تبصره ۲ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی که تصریح می کند «رئیس هیات مدیره یک شرکت نمی تواند همزمان هیچ گونه سمت دیگری در همان شرکت داشته باشد» در تناقض است.

طبق ماده ۵۴ اساسنامه شرکت های بورسی، مدیران این شرکت ها ملزم و متعهد به رعایت مقررات ابلاغ شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و آخرین نسخه دستورالعمل حاکمیت شرکتی در آذرماه ۱۴۰۱ به همه ناشران ثبت شده نزد این سازمان ابلاغ شده است.

شرکت سیمان داراب با ارزش بازار بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان از اولین شرکت هایی است که بخشی از سهامش به عنوان سهام عدالت واگذار شده  و اکنون نیز از لحاظ درصد واگذاری سهام در بین ۳۶ شرکت بورسی سرمایه پذیر سهام عدالت، با ۵۰ درصد سهام واگذار شده، پس از پالایش نفت تهران و بیمه دانا در رتبه سوم قرار دارد.

همچنین سیمان داراب مالک بیش از ۱۶ درصد از سهام سیمان دشتستان با ارزشی بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان (و صاحب یک کرسی هیئت مدیره در این شرکت) است.

سیمان داراب و سیمان دشتستان تنها دو شرکت سیمانی پورتفوی سهام عدالت هستند و انتظار می رود در اجرای دقیق مقررات ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار به ویژه دستورالعمل حاکمیت شرکتی که اهداف اصلی تدوین و اجرای آن «حمایت از حقوق سرمایه گذاران» و «پیشگیری از وقوع تخلفات» می باشد، با جدیت بیشتری عمل کنند تا چنانکه «سیمان برای عدالت» واگذار شده، «عدالت برای سیمان» نیز برقرار  و منافع میلیون ها سهامدار عدالت، با کیفیت بهتری تامین شود.

حمیدرضا متقاعدی

یک پرسش اساسی این است که چرا و چگونه فردی که مرز بازنشستگی را هم رد کرده (مجیدپور) بیش از ۲۰ سال (بجز مقطع کوتاهی) به صندلی هیات مدیره و مدیرعاملی سیمان داراب این چنین چسبندگی دارد؟ و زوج دیگرش ( حمیدرضا متقاعدی) هم سیزدهمین سال این چسبندگی را پشت سر میگذارد، به گونه ای که جمع مدت مدیرعاملی این دو در سیمان داراب به بیش از ۲۰ سال می رسد؛ همچنین مجیدپور به طور همزمان بیش از ۱۱ سال نیز به عنوان عضو هیئت مدیره سیمان دشتستان، دیگر سیمان سهام عدالتی، مشغول به فعالیت بوده است.

همانگونه که ذکر شد به نظر می رسد با توجه به عدم مشارکت و مخالفت دیگر سهامداران، عضو موظف و مدیرعامل شدن مجیدپور بازنشسته و رای دادن وی به خودش بر خلاف دستورالعمل حاکمیت شرکتی مصوب بورس،  باعث شده است از ۴ ماه پیش تا کنون مهمترین سیمان سهام عدالتی شده کشور، فاقد مدیرعامل قانونی باشد؛ ولی رفتار پدر خوانده واری  که این شخص بدلیل ۲۰ سال سابقه حضور  بعنوان عضو هیئت مدیره و مدیرعامل از بدو بهره برداری سیمان داراب در پیش گرفته است، منافع میلیون ها سرمایه گذار و مردمی که سهامدار این مجموعه هستند را به شدت در معرض مخاطره قرار دهد.

همچنین متولیان انتصاب وی و عضو دیگر با ۱۳ سال سابقه هیات مدیره نیز باید به دلیل عجیب این ماندگاری‌ های طولانی پاسخ دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x